حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 21 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1380 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 5 تعداد دیدگاهها : 81×

تحقیر مستكبران

حضرت امام(ره) در عزای مرحوم آیت الله حكیم مجلس ختمی برقرار كرد، نماینده رییس جمهور عراق و استاندار كربلا و فرماندار نجف وارد شدند، همه به احترام بلند شدند اما خود امام كه صاحب مجلس بود تكان نخورد.

دفاع از فلسطین

امام، اولین مرجعی بود كه در مقابل اسرائیل موضع سخت گرفت و از فلسطینی ها دفاع كرد و برای كمك به چریك ها توصیه كرد و اجازه دادن زكات را داد.

مبارزه مسلحانه

امام در سنین نوجوانی در تمام ورزش های آن روز رتبه اول بود و فرمود:«من با تفنگ در خمین با قزاق های رضاخان می جنگیدم» او در خمین به پهلوان مشهور بود.

اگر می ترسید بروید

هنگامی كه فرماندار نظامی اعلام كرد از ساعت 4 بعدازظهر هر كس از منزل بیرون بیاید كشته خواهد شد، اما جمعی از یاران خود را می خواهند و می فرمایند: بر همه لازم است كه در ساعات تعیین شده در خیابانها باشند و استقامت نمایند یاران امام احتمال حمله به جایگاه ایشان را می دهند لذا خانه ای در پشت مدرسه علوی در نظر می گیرند و از ایشان می خواهند به آن جا بروند ولی امام می فرماید: من از این اتاق خود بیرون نمی روم، شماها اگر می ترسید بروید.

پایداری

آیت الله شهید سید محمدرضا سعیدی(ره) نقل می كردند: خدمت امام عرض كردم شما را تنها می گذراند. امام فرمودند: اگر جن و انس یك طرف باشند و من یك طرف دیگر، حرف همین است كه می گویم.

والله نترسیدم

در سال 43 امام بعد از آزادیشان كه در مسجد اعظم سخنرانی كردند فرمودند: والله من به عمرم نترسیدم، آن شبی هم كه آنها مرا می بردند آنها می ترسیدند و من آنها را دلداری می دادم.

در پاریس

حضور ایشان در نجف بدون محافظ در نماز جماعت و اجتماعات دیگر با این كه شخصیتی جهانی داشتند و طبعاً دارای دشمنان زیادی هم بودند حاكی از شجاعت ایشان است و هنگامی در فرانسه بودند یك روز صبح یكی از پلیس های فرانسه می بیند كه امام به تنهایی در خیابانهای نوفل لوشاتو قدم می زند، این مساله موجب تعجب او می شود.

بت شكن

امام روز ورودشان به ایران در سخنرانی خود در بهشت زهرا با فریاد رسا فرمود: من دولت تعیین می كنم. من تو دهن این دولت می زنم.

اگر امام در كربلا بود

آیت الله العظمی اراكی (ره) درباره امام خمینی (ره) می فرمود: اگر آقای خمینی در كربلا بود، یاران امام حسین (ع) و شهدای كربلا كه تعدادشان 72 نفر بود 73 نفر می شدند.

امریكا هیچ غلطی نمی تواند بكند

در جریان لانه جاسوسی، اكثر مسئولین مخالف بودند و هر روز مساله تازه ای مطرح می كردند. یكی می گفت: « با آمریكا نمی شود جنگید.» دیگری می گفت: «آمریكا در منطقه نیرو پیاده كرده است.» یكی می گفت: «ناوگان چندم آمریكا آمده است.» ولی حضرت امام تنها می فرمودند: «آمریكا هیچ غلطی نمی تواند بكند.»

از خون من برای اسلام استفاده كنید

در یكی از موارد كه گمان نزدیك به یقین برای همه پیدا شد كه می خواهند امام را بكشند، آقایان تصمیم گرفتند از ایشان بخواهند از شدت مبارزه بكاهند. قبول نفرمودند، گفتند: آقا شما را می كشند. فرمود بگذارید مرا بكشند، آن وقت شما از خون من برای اسلام استفاده كنید. همچنان كه ایشان معتقد بود خون بر شمشیر پیروز است.

ترس شاه

در زمان آقای بروجردی، قبل از سال 1328، دو مرتبه با شاه (محمد رضا شاه) ملاقات كرده بود و در واقع پیام آقای بروجردی به شاه منعكس كرده بودند امام می فرمودند شاه از دیدن من یكه خورد و او در حین صحبت برگفته هایش مسلط نبود و این از الطاف خداوند است.

توجه به اسلام

یكی از اعضای دفتر امام می گوید : به امام امت (ره) عرض كردم: اگر از ما ناراحت هستید بفرمایید. امام فرمود: هر وفت تشخیص بدهم در این خانه وجود شما به ضرر اسلامی است عذر شما را می خواهم.

بی تفاوتی هرگز

یادم هست، یك دفعه به محضر حضرت امام شرفیاب شدم و ایشان در مورد جریانی راجع به مجلس پیغامی دادند و مطالبی فرمودند تا من به عرض نمایندگان برسانم، من این ماموریت را انجام دادم.

یكی از مطالب حضرت امام این بود كه فرمودند: « من در كارهای مجلس دخالت نمی كنم، ولی اگر یك روزی ببینم مجلس می خواهد برخلاف اسلام حركت كند، من طلبه جلوی آنها می ایستم. تصور نكنند كه مجلس است. من ملاحظه قانون را می كنم و قانون هم باید كار خودش را انجام دهد. ولی اگر یك روز دیدم قانون خلاف اسلام من بی تفاوتی می مانم.»