آخرین خبرها

موضوع: تربیت فرزند

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه اخلاق مدرسه امام صادق علیه السلام پایه های ۴-۵-۶

 قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَکَّاها[۱]

رستگارى از آن کسى است که نفس خویش را تربیت کند و رشد و نمو دهد، و از آلودگى به خلق و خوى شیطانى و گناه و عصیان و کفر پاک سازد و در حقیقت مساله اصلى زندگى انسان نیز همین” تزکیه” است، که اگر باشد سعادتمند است و الا بدبخت و بینوا.

تربیت فرزند از دیدگاه آیات و روایات

استاد معظم ابتدا اشاره فرمودن به اینکه دین اسلام برای تربیت انسان از بد تولد تا مرگ انسان برنامه دارد،  برای اهمیت تربیت به چهار روایت از معصومین علیه السلام اشاره فرمودند:

الإمام الصادق علیه السلام فیما وَعَظَ لُقمانُ ابنَهُ : یا بُنَیَّ ، إن تَأَدَّبتَ صَغیراً انتَفَعتَ بِه کَبیراً ،

امام صادق علیه السلام در بیان موعظه لقمان علیه السلام به پسرش : اى پسرم! اگر در کودکى ادب آموختى، در بزرگى سودش را مى بری.

ایشان فرمودند: دوران تربیت کودک را پیشوایان اسلام، به سه دوره ی هفت ساله تقسیم کرده اند.

عَنِ الصَّادِقِ علیه السلام قَالَ دَعِ ابْنَکَ یَلْعَبْ سَبْعَ سِنِینَ وَ یُؤَدَّبُ سَبْعاً وَ الْزِمْهُ نَفْسَکَ سَبْعَ سِنِینَ فَإِنْ فَلَحَ وَ إِلَّا فَلَا خَیْرَ فِیه؛[۲]

بگذار فرزند تا هفت سالگی بازی کند، و در هفت سال دوم او را پرورش و تأدیب کن، و در هفت سال سوم خود را بیشتر به او ملزم کن – یعنی بیشتر مواظبش باش – اگر اصلاح و رستگار شد چه بهتر، وگرنه پس از آن هیچ فایده ای ندارد.

امام على علیه السلام :نَّما قَلبُ الحَدَثِ کَالارضِ الخالیَهِ ما اُلقىَ فیها مِن شَىْ ءٍ قَبِلَتهُ؛ دل نوجوان مانند زمین آماده است که هر بذرى در آن افشانده شود، مى پذیرد.[۳]

استاد بزرگوار در بیان اهمیت ادب گفت: امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: عاقل از ادب بهره می برد (یعنی ادب پذیر است) و چهارپایان موعظه نمیپذیرند مگر با چوب!!!

[۱]- سوره شمس آیه:۹

[۲]– کافی ج۶، ص۴۸

[۳]– نهج البلاغه(صبحی صالح) ص۳۹۳ ، نامه ۳۱ – تحف العقول ص۷۰

 درباره‌ی admin

همچنین ببینید

ثواب ترک غیبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *