حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ Friday, 27 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 949 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 5 تعداد دیدگاهها : 79×

آخرین اخبار

اطلاعیه : برگزاری مراسم عزا و ماتم بمناسبت سالروز شهادت جانسوز و جانگداز حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) در سطح شهر بناب طی جلسه ای مدیریت محترم حوزه حضرت ولی عصر عج بناب حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالمجید باقری بنابی در جمع طلّاب مدرسه علمیه امام علی (علیه السلام) شهرستان سلماس با رهنمودهای خویش حضور یافته واین مجلس را با رهنمودهای خویش مزین ساختند اردوی تفریحی و یک روزه طلّاب و جمعی از اساتید حوزه علمیّه حضرت ولی عصر (عج) شهرستان بناب در منطقه گردشگری 《قیرمیزی گول》 از توابع شهرستان آذرشهر برگزار شد. کرسی علمی و ترویجی با موضوع بررسی نقش حوزه علمیه در جمهوری اسلامی در سالن علّامه طباطبایی (رحمه الله علیه) در برگزار گردید جلسه اخلاق مدارس علمیه امام باقر و امام صادق(علیهما السلام) بناب با رهنمودهای مدیریت محترم حوزه حضرت ولی عصر عج بناب حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالمجید باقری بنابی(حفظه الله) برگزار گردید حجت الاسلام والمسلمین سرایی : صفای باطنی جبهه ها برگرفته از روحانیت بود یادواره شهدای طلبه و روحانی بناب در مصلای اعظم این شهر برگزار شد

پ
پ

معیار کلی برای ازدواج طلبه

نظرتان در مورد ازدواج طلاب چیست ؟ به صورت کلی آیا معیاری در این زمینه دارید ؟

اصل ازدواج علاوه بر مشروعیت آن در کتاب و سنت ، امری عقلایی است . آیات کریمه ی قرآن و احادیث فراوانی از معصومین علیهم السلام در ترغیب به نکاح وارد شده است . اما نسبت به طلبه یک نظر تفصیلی دارم که به قرار زیر است :

۱ . اگر طلبه در شرایطی واقع شده که غیر از ازدواج ، برای تزکیه و پرهیز از معصیت راهی ندارد ، من به این عده می گویم : درس خواندن برای شما حداکثر واجب کفایی است ، اگر نمی توانی درس بخوانی ، لا اقل دیانت خود را حفظ کن و اگر لازمه ی ازدواج این است که طلبگی را ترک کنی ، ترک کن و با ازدواج تقوای خویش را حفظ نما .

۲ . اما اگر در این حد ضرورت نداشته باشد ، طوری که اگر ازدواج نکند ، حداکثر در سختی خواهد افتاد این عده سه نوع هستند :

الف . اگر از نظر معاش تامین هستند حال یا از حمایت های خانواده برخوردارند و یا خودشان اندوخته ای دارند ، به آن ها می گویم که ازدواج برای شما مانعی ندارد .

ب . ممکن است از لحاظ مالی تامین نباشد ، اما یک روحیه ی توکل قوی در او باشد و بتواند در مقابل کمبود ها و مشکلات ایستادگی کند . به آیات شریفه ی ذیل واقعا ایمان داشته باشد :‌ « و من یتوکل علی الله فهو حسبه » « و الله خیر الرازقین » . به این شخص هم می گویم ازدواج بکن . خداوند ان شاء الله تو را اداره خواهد کرد . آیه ی شریفه می فرماید:

« وَ أَنْکِحُوا الْأَیامى مِنْکُمْ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ » ۱

اغناء هم از راه های گوناگونی صورت می پذیرد ؛ برای یک عده من حیث لا یحتسب است و در روایت شریفه ای وارد شده که خداوند روزی طالب علم را بالخصوص تضمین کرده است ؛ چرا که طالب علم به همه چیز پشت پا زده و سرمایه ی عمر و جوانی اش رابرای تحصیل علوم دینی صرف کرده ، خداوند نیز مسلماً من حیث لا یحتسب از او حمایت خواهد نمود .

ج. یک عده هم هستند که نه از نظر معاش تامین اند و نه آن روحیه ی توکل را در حد مطلوبی دارند . سعی ما این است که چنین اشخاصی را از ازدواج منصرف کنیم .متاسفانه این عده با چیدن صغری و کبری ، ازدواج را برای خودشان واجب می کنند و پس از ازدواج با مشکلات و سختی های فراوانی رو به رو می شوند و گاهی به زمین و زمان بدبین شده و در ا ین راه عزت نفسشان را از دست می دهند .

۳. اگر ازدواج نه در حد وجوب است و نه طوری است که ازدواج نکردن مایه ی عسرو حرج بوده باشد ، نظرم چنین است : مادامی که سطوح عالیه تمام نشده ازدواج نکند . حتی برخی از بزرگان می گویند : مادامی که طلبه مجتهد و اهل نظر نشده است ، ازدواج نکند . بنده هم می گویم : اقلا تا وقتی که رسائل و مکاسب را تمام نکرده است ، ازدواج نکند .

بنده عملا و قولا در مورد ازدواج چنین نظری دارم ؛ اگر کسی بامن مشورت کند یا متوجه بشوم که می خواهد ازدواج بکند ، این مطالب را به او می گویم . خداوند متعال فکر ما را به صراط مستقیم و صراط حقیقت بیشتر هدایت بفرماید .

۱. نور / ۳۲ .

ازدواج طلاب مبتدی

با توجه به مشکلات اقتصادی فرا روی طلاب مبتدی ، آیا ازدواج را بر آنان توصیه می کنید؟

در مورد طلاب محترم حق مطلب را فقیه عارف مرحوم شهید ثانی طاب ثراه فرموده اند، در این مضمون که ازدواج باعث مشغله فکری است و طلبه تا حد امکان باید این مساله را به تاخیر بیاندازد. علاوه بر اینکه مسائل اقتصادی و رسم و رسومات این دوران ، حاد بودن مساله را دو چندان کرده است. البته شرایط اجتماعی دیگری امروزه ایجاد شده که در زمان شهید ثانی وجود نداشت. بطوریکه نیاز جوانان زودتر از گذشته ها به حد ضرورت می رسد؛ از طرف دیگر هم نیاز جامعه امروز به عالمان دینی قابل مقایسه با زمان شهید ثانی (ره) نمی باشد، اگر در آن زمان زمینه برای حضور علما و روحانیون فقط در مساجد فراهم بود امروزه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر مساجد ، مراکز علمی ، آموزشی ، اداری ، نظامی و انتظامی ، در خارج از کشور هم نیاز فوق العاده و بلکه در حد اضطراری به علمای وارسته ای وجود دارد که در مقابل سیل شبهات پاسخگو باشند؛ با این حال به نظر می رسد طلبه مادامی که سطح را تمام نکرده ازدواج نکند و اگر کمی از گفته خود برگردیم، حداقل تا زمانی که پایه ششم را تمام نکرده است، ازدواج نکند. البته ما من عام الا و قد خص!

lorem600
lorem300
lorem900
lorem900
lorem900
lorem900
lorem900
lorem900
lorem900
lorem900

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.