حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 21 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1380 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 5 تعداد دیدگاهها : 81×

سلام الله علیه

حضرت آیت الله العظمی بروجردی كه دارای مقام مرجعیت عامه شیعیان جهان گردید، فقیه بزرگ قرن چهارده بود كه در 13 شوال 0 138 قمری (مطابق با 10 فروردین 1340 شمسی ) از دنیا رفت، در مجلسی كه جمعی از علماء از جمله امام خمینی (ره) حضور داشتند، در هنگامی كه مجلس تمام شد و قصد خروج از مجلس را داشتند، امام خمینی (مد ظله العالی) را بر خود مقدم داشت، و به هنگامی كه با اعتراض بعضی ها روبرو شد این جمله را فرمود: «بله بله ، می گویم سلام الله علیه، می گویم سلام سلام علیه، همانگونه كه علامه حلی در هنگامی كه نام سید مرتضی (قدس سره) در محضرش برده شد فرمود: «سلام الله علیه » (سلام خدا بر سید مرتضی) من هم می گویم:« سلام خدا بر خمینی » (ره) با توجه به اینكه این سخن آقای بروجردی حدود سه سال قبل از 15 خرداد 42 (آغاز قیام امام خمینی ) بوده است.

فقیه سیاستمدار

جمعی در محضر مرجع تقلید شیعیان، مرحوم حضرت آیت الله العظمی میلانی(كه در مشهد مقدس سكونت داشت) نشسته بودند، آن هنگام كه امام خمینی (مد ظله العالی ) در تبعید به سر می برد، سخن از امام خمینی به میان آمد. آیت الله العظمی میلانی فرمود: «سلام الله علیه » (سلام خدا بر خمینی). در آن جمع، این كلام برای شخصی ناخوش آیند آمد، آن شخص سخنی گفت كه بوی اعتراض می داد. آیت الله میلانی به او فرمود: «ساكت باش ای فلانی! اینجا مساله تقلید در بین نیست كه گفته شود، فلانی اعلم است یا من؟، اینجا بحث رهبری است و چنین نیست كه هر مجتهدی لیاقت رهبری را تنها فقیه سیاستمدار دارا است كه به زمان خویش، آگاه بوده، و در راه خدا از ملامت ملامتگران نترسند و اكنون با این مشخصات كسی جز آیت الله خمینی نیست».

نویسنده كتاب داستان دوستان می گوید: در سالهای 1343 تا 1345 شمسی به جلسه تفسیر حضرت آیت الله شیخ ابوالقاسم خزعلی (دامت بركاته) می رفتم، این جلسه عصرها در مسجد فاطمیه قم (واقع در گذر خان ) از جمعیت بسیار از طلاب فاضل تشكیل می شد، جلسه پربار و ثمر بخشی بود، ایامی بود كه مدتها حضرت امام خمینی (مدظله العالی) توسط رژیم منهوس پهلوی، تبعید شده بود، حفقان و سانسور در همه جا به چشم می خورد، در این شرایط سخت، روزی استاد معظم آقای خزعلی در جمع شاگردان كه نگارنده نیز حاضر بودم و مطالب ایشان را می نوشتم، فرمود: «… من امید دارم كه خداوند برای ما روزگار، به استقبال امام خمینی (مد ظله العالی) برویم، با پای پیاده به زیارتش بشتابیم، سپس با گوشه عمامه خود، غبار نعلین امام را پاك كرده و بدینوسیله، عمامه خود را تبرك كنیم، و سپس با همین عمامه، دو ركعت نماز بخوانیم قربه الی الله و دعا كنیم لفرج ولیه حجه بن الحسن العسكری(عجل الله تعالی فرجه الشریف).